TXC CORPORATION TD-60.000MDE-T
TD-60.000MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
TD-60.000MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TD-60.000MDE-T.pdf
Availability of TD-60.000MDE-T
QUANTITY
TD-60.000MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TD-60.000MDE-T
Internal Part NumberEIS-TD-60.000MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TD-60.000MDE-T
Related LinksTD-60.0, TD-60.000MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TD-60.000MDE-T Details Description
Related parts for TD-60.000MDE-T
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 40A SYNC LGA datasheet.pdf
CONN SHROUDED PWR HEADER 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 0804 datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .213/.290" datasheet.pdf
TOOL REMOVAL = M81969/34-01 datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf