TXC CORPORATION TD-62.500MCE-T
TD-62.500MCE-T picture photo
Mfg. Part Number
TD-62.500MCE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 62.50MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TD-62.500MCE-T.pdf
Availability of TD-62.500MCE-T
QUANTITY
TD-62.500MCE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TD-62.500MCE-T
Internal Part NumberEIS-TD-62.500MCE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency62.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TD-62.500MCE-T
Related LinksTD-62.5, TD-62.500MCE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TD-62.500MCE-T Details Description
Related parts for TD-62.500MCE-T
RES SMD 510K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 500A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 24TQFN datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf