TXC CORPORATION TD-70.000MCD-T
TD-70.000MCD-T picture photo
Mfg. Part Number
TD-70.000MCD-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 70.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TD-70.000MCD-T.pdf
Availability of TD-70.000MCD-T
QUANTITY
TD-70.000MCD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TD-70.000MCD-T
Internal Part NumberEIS-TD-70.000MCD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency70MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TD-70.000MCD-T
Related LinksTD-70.0, TD-70.000MCD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TD-70.000MCD-T Details Description
Related parts for TD-70.000MCD-T
CONN 1.6/5.6 JACK 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 450MA 1.99 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONN FPC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SCREWMOUNT GPS datasheet.pdf
VARISTOR 7.1V 40A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf