FFF TD19016100J0G
TD19016100J0G picture photo
Mfg. Part Number
TD19016100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 90D
Datasheet Download
TD19016100J0G.pdf
Availability of TD19016100J0G
QUANTITY
TD19016100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TD19016100J0G
Internal Part NumberEIS-TD19016100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTD
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14 AWG, 16 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TD19016100J0G
Related LinksTD1901, TD19016100J0G Datasheet, FFF Distributor
TD19016100J0G Details Description
Related parts for TD19016100J0G
BOARD EVALUATION FOR ADC10030 datasheet.pdf
CONN RECEPT 4X SCREWLOCK SMD PCB datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 620MA 336 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SON RELAY (1000 PCS. T&R) datasheet.pdf
97SC C502 3C 0.56MM 0.25KG AM datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf