C&K Components TDA10H0SB1R
TDA10H0SB1R picture photo
Mfg. Part Number
TDA10H0SB1R
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH DIP 10POS HALF PITCH 24V
Datasheet Download
TDA10H0SB1R.pdf
Availability of TDA10H0SB1R
QUANTITY
TDA10H0SB1R Order Process
Ship out your order
Specifications of TDA10H0SB1R
Internal Part NumberEIS-TDA10H0SB1R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
3D ModelTDA10H0SB1(R).stpTDA10H0SB1(R).pdf
Standard Package1
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesTDA
PackagingCut Tape (CT)
CircuitSPST
Number of Positions10
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.091" (2.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.050" (1.27mm), Half
WashableYes
FeaturesTape Seal
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length0.544" (13.82mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life1,000 Cycles
Electrical Life1,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDA10H0SB1R
Related LinksTDA10, TDA10H0SB1R Datasheet, C&K Components Distributor
TDA10H0SB1R Details Description
Related parts for TDA10H0SB1R
IDC CABLE - MKC34K/MC34G/MCS34K datasheet.pdf
CABLE SMB-RA/SMB-RA 18" RG-179 datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 155MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf