NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. TDA8777HL/24/C1,15
TDA8777HL/24/C1,15 picture photo
Mfg. Part Number
TDA8777HL/24/C1,15
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC VIDEO DAC 10BIT TRIPLE 48LQFP
Datasheet Download
TDA8777HL/24/C1,15.pdf
Availability of TDA8777HL/24/C1,15
QUANTITY
TDA8777HL/24/C1,15 Order Process
Ship out your order
Specifications of TDA8777HL/24/C1,15
Internal Part NumberEIS-TDA8777HL/24/C1,15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2009
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTray
Settling Time-
Number of Bits10
Data InterfaceParallel
Number of Converters3
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Number of Outputs and Type6 Current, Unipolar
Sampling Rate (Per Second)240M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDA8777HL/24/C1,15
TDA8777HL/24/C1,15 Details Description
Related parts for TDA8777HL/24/C1,15
PILOT LIGHT 24V LED ROUND RED datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
RES 33K OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
RESONATOR CER 10.00MHZ W/O CAP datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V AMBER datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf