Cornell Dubilier Electronics TDC106K035WSF-F
TDC106K035WSF-F picture photo
Mfg. Part Number
TDC106K035WSF-F
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TDC106K035WSF-F.pdf
Availability of TDC106K035WSF-F
QUANTITY
TDC106K035WSF-F Order Process
Ship out your order
Specifications of TDC106K035WSF-F
Internal Part NumberEIS-TDC106K035WSF-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTDC
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.250" Dia (6.35mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDC106K035WSF-F
Related LinksTDC106K, TDC106K035WSF-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TDC106K035WSF-F Details Description
Related parts for TDC106K035WSF-F
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
ROTATING MICROGRAB TEST CLIP RED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16SOIC datasheet.pdf
TUBULAR KEY FOR CKL12BTW01 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A TO263-3L datasheet.pdf
CAP ALUM 17000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf