Cornell Dubilier Electronics TDC225K025NSE
TDC225K025NSE picture photo
Mfg. Part Number
TDC225K025NSE
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
TDC225K025NSE.pdf
Availability of TDC225K025NSE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TDC225K025NSE Order Process
Ship out your order
Specifications of TDC225K025NSE
Internal Part NumberEIS-TDC225K025NSE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.175" Dia (4.45mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.89mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDC225K025NSE
Related LinksTDC225, TDC225K025NSE Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TDC225K025NSE Details Description
Related parts for TDC225K025NSE
LABEL TT 110 BLOCK ADH WHITE datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHIELD CONNECTION CLAMP datasheet.pdf
IC SRAM 8K X 8 5.0V 28-DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE LOWPROFILE MINI 58V 20A 25P datasheet.pdf