Cornell Dubilier Electronics TDC336K020WSG
TDC336K020WSG picture photo
Mfg. Part Number
TDC336K020WSG
Brief Description
CAP TANT 33UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
TDC336K020WSG.pdf
Availability of TDC336K020WSG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TDC336K020WSG Order Process
Ship out your order
Specifications of TDC336K020WSG
Internal Part NumberEIS-TDC336K020WSG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.350" Dia (8.89mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDC336K020WSG
Related LinksTDC336, TDC336K020WSG Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TDC336K020WSG Details Description
Related parts for TDC336K020WSG
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO202 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ANTENNA 30DB EMBEDDED GPS datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.2KV 30A TO263 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 272.7VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 1100VDC RADIAL5 datasheet.pdf