Ohmite TDH35P1K50JE
TDH35P1K50JE picture photo
Mfg. Part Number
TDH35P1K50JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 35W DPAK
Datasheet Download
TDH35P1K50JE.pdf
Availability of TDH35P1K50JE
QUANTITY
TDH35P1K50JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TDH35P1K50JE
Internal Part NumberEIS-TDH35P1K50JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationTDH35 "E" Series Material Declaration
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTDH35
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
Height0.177" (4.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDH35P1K50JE
Related LinksTDH35P, TDH35P1K50JE Datasheet, Ohmite Distributor
TDH35P1K50JE Details Description
Related parts for TDH35P1K50JE
FIXED IND 220UH 240MA 2.72 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 26000UF 75V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 330VAC AXIA datasheet.pdf