Ohmite TDH35P20R0J
TDH35P20R0J picture photo
Mfg. Part Number
TDH35P20R0J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 35W DPAK
Datasheet Download
TDH35P20R0J.pdf
Availability of TDH35P20R0J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TDH35P20R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TDH35P20R0J
Internal Part NumberEIS-TDH35P20R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTDH35
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
Height0.177" (4.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDH35P20R0J
Related LinksTDH35, TDH35P20R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TDH35P20R0J Details Description
Related parts for TDH35P20R0J
CONN FFC VERT 18POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 8-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 42POS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 25MM datasheet.pdf