Ohmite TDH35P250RJE
TDH35P250RJE picture photo
Mfg. Part Number
TDH35P250RJE
Brief Description
RES SMD 250 OHM 5% 35W DPAK
Datasheet Download
TDH35P250RJE.pdf
Availability of TDH35P250RJE
QUANTITY
TDH35P250RJE Order Process
Ship out your order
Specifications of TDH35P250RJE
Internal Part NumberEIS-TDH35P250RJE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationTDH35 "E" Series Material Declaration
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
Height0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDH35P250RJE
Related LinksTDH35P, TDH35P250RJE Datasheet, Ohmite Distributor
TDH35P250RJE Details Description
Related parts for TDH35P250RJE
TERM BLOCK HDR 38POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
INDICATOR PB RND YEL 28V ILLUM datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 30A TDSON-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO -2.5V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 16A datasheet.pdf