Ohmite TDH35P3K00J
TDH35P3K00J picture photo
Mfg. Part Number
TDH35P3K00J
Brief Description
RES SMD 3K OHM 5% 35W DPAK
Datasheet Download
TDH35P3K00J.pdf
Availability of TDH35P3K00J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TDH35P3K00J Order Process
Ship out your order
Specifications of TDH35P3K00J
Internal Part NumberEIS-TDH35P3K00J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
Height0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDH35P3K00J
Related LinksTDH35, TDH35P3K00J Datasheet, Ohmite Distributor
TDH35P3K00J Details Description
Related parts for TDH35P3K00J
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 250KHZ 8UMAX datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2550K-3200K 6SMD datasheet.pdf
RCPT EURO TYPE C/2 48 datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 7COND BLACK 20' datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 127MA 10 OHM SMD datasheet.pdf