Ohmite TDH35P68R0J
TDH35P68R0J picture photo
Mfg. Part Number
TDH35P68R0J
Brief Description
RES SMD 68 OHM 5% 35W DPAK
Datasheet Download
TDH35P68R0J.pdf
Availability of TDH35P68R0J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TDH35P68R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TDH35P68R0J
Internal Part NumberEIS-TDH35P68R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
Height0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDH35P68R0J
Related LinksTDH35, TDH35P68R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TDH35P68R0J Details Description
Related parts for TDH35P68R0J
JUMPER-H1503TR/A3048L/H1501TR 8" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8UMAX datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 40.96MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.60K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf