Ohmite TDH35PR200J
TDH35PR200J picture photo
Mfg. Part Number
TDH35PR200J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 5% 35W DPAK
Datasheet Download
TDH35PR200J.pdf
Availability of TDH35PR200J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TDH35PR200J Order Process
Ship out your order
Specifications of TDH35PR200J
Internal Part NumberEIS-TDH35PR200J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTDH35
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
Height0.177" (4.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDH35PR200J
Related LinksTDH35, TDH35PR200J Datasheet, Ohmite Distributor
TDH35PR200J Details Description
Related parts for TDH35PR200J
JUMPER-H1503TR/A3049W/H1501TR 5" datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.35A datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf