Ohmite TDH35PR470JE
TDH35PR470JE picture photo
Mfg. Part Number
TDH35PR470JE
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 5% 35W DPAK
Datasheet Download
TDH35PR470JE.pdf
Availability of TDH35PR470JE
QUANTITY
TDH35PR470JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TDH35PR470JE
Internal Part NumberEIS-TDH35PR470JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationTDH35 "E" Series Material Declaration
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
Height0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDH35PR470JE
Related LinksTDH35P, TDH35PR470JE Datasheet, Ohmite Distributor
TDH35PR470JE Details Description
Related parts for TDH35PR470JE
CAP CER 1500PF 50V 1111 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
IC FPGA 151 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TC,DIA13,TYPE K,HEAT SHIELD,1M datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf