Cornell Dubilier Electronics TDL105K035S1B-F
TDL105K035S1B-F picture photo
Mfg. Part Number
TDL105K035S1B-F
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TDL105K035S1B-F.pdf
Availability of TDL105K035S1B-F
QUANTITY
TDL105K035S1B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of TDL105K035S1B-F
Internal Part NumberEIS-TDL105K035S1B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTDL
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" Dia (5.08mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDL105K035S1B-F
Related LinksTDL105K, TDL105K035S1B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TDL105K035S1B-F Details Description
Related parts for TDL105K035S1B-F
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 5NS 100LBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TRIAC 600V 25A TO3PFM datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
635 TB RIS CLA FRONT/ROW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf