Cornell Dubilier Electronics TDL105K050S1C-F
TDL105K050S1C-F picture photo
Mfg. Part Number
TDL105K050S1C-F
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TDL105K050S1C-F.pdf
Availability of TDL105K050S1C-F
QUANTITY
TDL105K050S1C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of TDL105K050S1C-F
Internal Part NumberEIS-TDL105K050S1C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTDL
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.260" Dia (6.60mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDL105K050S1C-F
Related LinksTDL105K, TDL105K050S1C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TDL105K050S1C-F Details Description
Related parts for TDL105K050S1C-F
CONN TERM BLOCK 5.08MM 2POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 5V 16MZ OTP 44PLCC datasheet.pdf
MARKER TIE MIN 18LB YEL 5.1" datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-DIP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.7V SNT-4A datasheet.pdf
IC MOSFET DVR DUAL 4A HS 8-MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 529BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf