SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands TE10A2403N01
TE10A2403N01 picture photo
Mfg. Part Number
TE10A2403N01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 10W
Datasheet Download
TE10A2403N01.pdf
Availability of TE10A2403N01
QUANTITY
TE10A2403N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of TE10A2403N01
Internal Part NumberEIS-TE10A2403N01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesTE10
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.50" H (84.0mm x 47.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TE10A2403N01
TE10A2403N01 Details Description
Related parts for TE10A2403N01
IGBT 1200V 70A 250W ISOPLUS247 datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
POT 750 OHM 150W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 14POS datasheet.pdf