SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands TE10A2403N01
TE10A2403N01 picture photo
Mfg. Part Number
TE10A2403N01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 10W
Datasheet Download
TE10A2403N01.pdf
Availability of TE10A2403N01
QUANTITY
TE10A2403N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of TE10A2403N01
Internal Part NumberEIS-TE10A2403N01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesTE10
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.50" H (84.0mm x 47.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TE10A2403N01
TE10A2403N01 Details Description
Related parts for TE10A2403N01
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MGM 3/4 A195 RTNM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER 8KHZ 24-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 200MA 2.3 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 171MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W CM datasheet.pdf