SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands TE20A4803F01
TE20A4803F01 picture photo
Mfg. Part Number
TE20A4803F01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 20W
Datasheet Download
TE20A4803F01.pdf
Availability of TE20A4803F01
QUANTITY
TE20A4803F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of TE20A4803F01
Internal Part NumberEIS-TE20A4803F01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesTE20
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)420mA
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.22" H (84.0mm x 47.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TE20A4803F01
TE20A4803F01 Details Description
Related parts for TE20A4803F01
BOX ABS/PC GRAY 11.02" X 7.49" datasheet.pdf
IC DELAY LINE 25NS 14DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 36TQFN datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23 datasheet.pdf