TE Connectivity AMP Connectors TE2500B100RJ
TE2500B100RJ picture photo
Mfg. Part Number
TE2500B100RJ
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 2500W
Datasheet Download
TE2500B100RJ.pdf
Availability of TE2500B100RJ
QUANTITY
TE2500B100RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TE2500B100RJ
Internal Part NumberEIS-TE2500B100RJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information2-1879457-5 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Featured ProductType TE Series Resistors
Standard Package6
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTE, CGS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)2500W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±440ppm/°C
Operating Temperature-25°C ~ 225°C
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension2.362" Dia x 23.622" L (60.00mm x 600.00mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TE2500B100RJ
Related LinksTE2500, TE2500B100RJ Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TE2500B100RJ Details Description
Related parts for TE2500B100RJ
IC VOLT TRANSL SD MMC 48BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 105NH 27A 0.6 MOHM SMD datasheet.pdf
LED CBI 4X1 RECT X,X,GRN,X datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 480MA 1.27 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 148 I/O 208QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf