TE Connectivity AMP Connectors TE2500B100RJ
TE2500B100RJ picture photo
Mfg. Part Number
TE2500B100RJ
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 2500W
Datasheet Download
TE2500B100RJ.pdf
Availability of TE2500B100RJ
QUANTITY
TE2500B100RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TE2500B100RJ
Internal Part NumberEIS-TE2500B100RJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information2-1879457-5 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Featured ProductType TE Series Resistors
Standard Package6
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTE, CGS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)2500W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±440ppm/°C
Operating Temperature-25°C ~ 225°C
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension2.362" Dia x 23.622" L (60.00mm x 600.00mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TE2500B100RJ
Related LinksTE2500, TE2500B100RJ Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TE2500B100RJ Details Description
Related parts for TE2500B100RJ
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC EQUALIZER RECEIVER 24-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BEIGE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
PILOT PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf