NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. TEA1751AT/N1,518
TEA1751AT/N1,518 picture photo
Mfg. Part Number
TEA1751AT/N1,518
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC CTRL SMPS SO16
Datasheet Download
TEA1751AT/N1,518.pdf
Availability of TEA1751AT/N1,518
QUANTITY
TEA1751AT/N1,518 Order Process
Ship out your order
Specifications of TEA1751AT/N1,518
Internal Part NumberEIS-TEA1751AT/N1,518
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
SeriesGreenChip™ III
PackagingTape & Reel (TR)
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)No
Voltage - Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage - Start Up15V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8 V ~ 38 V
Duty Cycle-
Frequency - Switching100kHz ~ 150kHz
Power (Watts)250W
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TEA1751AT/N1,518
TEA1751AT/N1,518 Details Description
Related parts for TEA1751AT/N1,518
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DL TIN datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 22 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Lighting 16-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 1210 datasheet.pdf