Ohmite TEH100M2R00JE
TEH100M2R00JE picture photo
Mfg. Part Number
TEH100M2R00JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 100W 5% TO247
Datasheet Download
TEH100M2R00JE.pdf
Availability of TEH100M2R00JE
QUANTITY
TEH100M2R00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TEH100M2R00JE
Internal Part NumberEIS-TEH100M2R00JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTEH100 Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package35
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTEH100
PackagingTube
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient250ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height0.825" (20.96mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TEH100M2R00JE
Related LinksTEH100, TEH100M2R00JE Datasheet, Ohmite Distributor
TEH100M2R00JE Details Description
Related parts for TEH100M2R00JE
IDC CABLE - CSC16G/AE16M/CSC16G datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE MULT-FUNC CONF 3ST US8 datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 8POS datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
OSC CMEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
33UF 250V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf