Ohmite TEH100M5R00FE
TEH100M5R00FE picture photo
Mfg. Part Number
TEH100M5R00FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
TEH100M5R00FE.pdf
Availability of TEH100M5R00FE
QUANTITY
TEH100M5R00FE Order Process
Ship out your order
Specifications of TEH100M5R00FE
Internal Part NumberEIS-TEH100M5R00FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTEH100 Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package35
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTEH100
PackagingTube
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient100ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height0.825" (20.96mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TEH100M5R00FE
Related LinksTEH100, TEH100M5R00FE Datasheet, Ohmite Distributor
TEH100M5R00FE Details Description
Related parts for TEH100M5R00FE
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 33 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 10DFN datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0016UF RADIAL datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf