Ohmite TEH100M5R00FE
TEH100M5R00FE picture photo
Mfg. Part Number
TEH100M5R00FE
Brief Description
RES 5 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
TEH100M5R00FE.pdf
Availability of TEH100M5R00FE
QUANTITY
TEH100M5R00FE Order Process
Ship out your order
Specifications of TEH100M5R00FE
Internal Part NumberEIS-TEH100M5R00FE
PackagingTube
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient100ppm/°C
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height0.825" (20.96mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TEH100M5R00FE
Related LinksTEH100, TEH100M5R00FE Datasheet, Ohmite Distributor
TEH100M5R00FE Details Description
Related parts for TEH100M5R00FE
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 11POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 1A 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf