Ohmite TEH70P10R0JE
TEH70P10R0JE picture photo
Mfg. Part Number
TEH70P10R0JE
Brief Description
RES 10 OHM 70W 5% TO247
Datasheet Download
TEH70P10R0JE.pdf
Availability of TEH70P10R0JE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TEH70P10R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TEH70P10R0JE
Internal Part NumberEIS-TEH70P10R0JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTEH70 "E" Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLTEH70P,M TO-247 Series 22/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTEH70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)70W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.626" L x 0.200" W (15.90mm x 5.08mm)
Height0.830" (21.08mm)
Number of Terminations3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TEH70P10R0JE
Related LinksTEH70P, TEH70P10R0JE Datasheet, Ohmite Distributor
TEH70P10R0JE Details Description
Related parts for TEH70P10R0JE
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
ESD HANDLER 6X5-3/16X3-5/8 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 3V 10% 0805 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC CLK BUF 2:5 650MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf
FUSE 315A datasheet.pdf