Ohmite TEH70P5K00JE
TEH70P5K00JE picture photo
Mfg. Part Number
TEH70P5K00JE
Brief Description
RES 5K OHM 70W 5% TO247
Datasheet Download
TEH70P5K00JE.pdf
Availability of TEH70P5K00JE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TEH70P5K00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TEH70P5K00JE
Internal Part NumberEIS-TEH70P5K00JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTEH70 "E" Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLTEH70P,M TO-247 Series 22/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTEH70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±5%
Power (Watts)70W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.626" L x 0.200" W (15.90mm x 5.08mm)
Height0.830" (21.08mm)
Number of Terminations3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TEH70P5K00JE
Related LinksTEH70P, TEH70P5K00JE Datasheet, Ohmite Distributor
TEH70P5K00JE Details Description
Related parts for TEH70P5K00JE
IC REG BUCK ADJ 1A 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 140MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.08A 260 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE RF PIN 175V 100MA SOT23 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf