Vishay/Sprague TF3E686K010C0350
TF3E686K010C0350 picture photo
Mfg. Part Number
TF3E686K010C0350
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
TF3E686K010C0350.pdf
Availability of TF3E686K010C0350
QUANTITY
TF3E686K010C0350 Order Process
Ship out your order
Specifications of TF3E686K010C0350
Internal Part NumberEIS-TF3E686K010C0350
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TF3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TF3E686K010C0350
Related LinksTF3E686K, TF3E686K010C0350 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TF3E686K010C0350 Details Description
Related parts for TF3E686K010C0350
RES SMD 196K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 20KV 4.7A datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
TRANS 2PNP 30V 2A 6HUSON datasheet.pdf
SENSE XFMR PRIMARY 10A datasheet.pdf
TGARD 5000,A0 TO-3 6 HOLE 0.006" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf