Ohmite TFH85M100RJE
TFH85M100RJE picture photo
Mfg. Part Number
TFH85M100RJE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 85W 5% TO264
Datasheet Download
TFH85M100RJE.pdf
Availability of TFH85M100RJE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TFH85M100RJE Order Process
Ship out your order
Specifications of TFH85M100RJE
Internal Part NumberEIS-TFH85M100RJE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTFH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)85W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-264-2
Supplier Device PackageTO-264
Size / Dimension0.790" L x 0.200" W (20.07mm x 5.08mm)
Height1.030" (26.16mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFH85M100RJE
Related LinksTFH85M, TFH85M100RJE Datasheet, Ohmite Distributor
TFH85M100RJE Details Description
Related parts for TFH85M100RJE
TVS DIODE 220VWM 373.8VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 22-26AWG datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 60-143V datasheet.pdf
MICRO 100C S 24" WHT NI datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 150MA SOT23 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf