Ohmite TFH85M10R0JE
TFH85M10R0JE picture photo
Mfg. Part Number
TFH85M10R0JE
Brief Description
RES 10 OHM 85W 5% TO264
Datasheet Download
TFH85M10R0JE.pdf
Availability of TFH85M10R0JE
QUANTITY
TFH85M10R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TFH85M10R0JE
Internal Part NumberEIS-TFH85M10R0JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)85W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-264-2
Supplier Device PackageTO-264
Size / Dimension0.790" L x 0.200" W (20.07mm x 5.08mm)
Height1.030" (26.16mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFH85M10R0JE
Related LinksTFH85M, TFH85M10R0JE Datasheet, Ohmite Distributor
TFH85M10R0JE Details Description
Related parts for TFH85M10R0JE
IC CONV DC-DC DPA SWITCH TO263-7 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3.81MM 11POS PCB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM SMD datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 484FTBGA MACHXO2 datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X21" A MED datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf