Ohmite TFH85M24R0JE
TFH85M24R0JE picture photo
Mfg. Part Number
TFH85M24R0JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 85W 5% TO264
Datasheet Download
TFH85M24R0JE.pdf
Availability of TFH85M24R0JE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TFH85M24R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TFH85M24R0JE
Internal Part NumberEIS-TFH85M24R0JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTFH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)85W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-264-2
Supplier Device PackageTO-264
Size / Dimension0.790" L x 0.200" W (20.07mm x 5.08mm)
Height1.030" (26.16mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFH85M24R0JE
Related LinksTFH85M, TFH85M24R0JE Datasheet, Ohmite Distributor
TFH85M24R0JE Details Description
Related parts for TFH85M24R0JE
SQUARE SOCKET .025" datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 24SOIC datasheet.pdf
IC TFT TIMING CONTROL 100-HTQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf