Vishay/Dale TFPT0603L1000FV
TFPT0603L1000FV picture photo
Mfg. Part Number
TFPT0603L1000FV
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 100 OHM 1% 0603
Datasheet Download
TFPT0603L1000FV.pdf
Availability of TFPT0603L1000FV
QUANTITY
TFPT0603L1000FV Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT0603L1000FV
Internal Part NumberEIS-TFPT0603L1000FV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesTFPT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C100
Resistance Tolerance±1%
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max75mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT0603L1000FV
Related LinksTFPT060, TFPT0603L1000FV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT0603L1000FV Details Description
Related parts for TFPT0603L1000FV
SWITCH HEX ROTARY DIP PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
QKE BACKPLANE PRELOAD-ASSY datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TOOL EXTRACTOR AMPTRAC PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 12POS 10" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 20POS SMD datasheet.pdf
LED GREEN/RED 4SMD datasheet.pdf
CONN M8 FML 8POS datasheet.pdf