Vishay/Dale TFPT0603L1200FV
TFPT0603L1200FV picture photo
Mfg. Part Number
TFPT0603L1200FV
Brief Description
THERMISTOR PTC 120 OHM 1% 0603
Datasheet Download
TFPT0603L1200FV.pdf
Availability of TFPT0603L1200FV
QUANTITY
TFPT0603L1200FV Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT0603L1200FV
Internal Part NumberEIS-TFPT0603L1200FV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C120
Resistance Tolerance±1%
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max75mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT0603L1200FV
Related LinksTFPT060, TFPT0603L1200FV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT0603L1200FV Details Description
Related parts for TFPT0603L1200FV
RES SMD 43 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1505 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 15W datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf