Vishay/Dale TFPT0805L3901FV
TFPT0805L3901FV picture photo
Mfg. Part Number
TFPT0805L3901FV
Brief Description
THERMISTOR PTC 3.9K OHM 1% 0805
Datasheet Download
TFPT0805L3901FV.pdf
Availability of TFPT0805L3901FV
QUANTITY
TFPT0805L3901FV Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT0805L3901FV
Internal Part NumberEIS-TFPT0805L3901FV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C3.9k
Resistance Tolerance±1%
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max100mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2125 Metric)
Supplier Device Package0805
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT0805L3901FV
Related LinksTFPT080, TFPT0805L3901FV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT0805L3901FV Details Description
Related parts for TFPT0805L3901FV
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK SGL RAIL MNT KRG datasheet.pdf
IC SYNC BATT PACK CHARGER 40-QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf