Vishay/Dale TFPT0805L5001FM
TFPT0805L5001FM picture photo
Mfg. Part Number
TFPT0805L5001FM
Brief Description
THERMISTOR PTC 5K OHM 1% 0805
Datasheet Download
TFPT0805L5001FM.pdf
Availability of TFPT0805L5001FM
QUANTITY
TFPT0805L5001FM Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT0805L5001FM
Internal Part NumberEIS-TFPT0805L5001FM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C5k
Resistance Tolerance±1%
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max100mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2125 Metric)
Supplier Device Package0805
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT0805L5001FM
Related LinksTFPT080, TFPT0805L5001FM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT0805L5001FM Details Description
Related parts for TFPT0805L5001FM
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 40POS DL CRIMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO252-3-313 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 580MA 680 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 380MA 340 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf