Vishay/Dale TFPT1206L1000JM
TFPT1206L1000JM picture photo
Mfg. Part Number
TFPT1206L1000JM
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 100 OHM 5% 1206
Datasheet Download
TFPT1206L1000JM.pdf
Availability of TFPT1206L1000JM
QUANTITY
TFPT1206L1000JM Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT1206L1000JM
Internal Part NumberEIS-TFPT1206L1000JM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package5,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesTFPT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C100
Resistance Tolerance±5%
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max125mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT1206L1000JM
Related LinksTFPT120, TFPT1206L1000JM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT1206L1000JM Details Description
Related parts for TFPT1206L1000JM
CABLE MOLDED RG59/U 24" datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 9/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
CONN N JACK STR EDGE MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG29 datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 41.5"L X 3"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
SENSOR THRUBM 200MM DK ON NPN OU datasheet.pdf