Vishay/Dale TFPT1206L1001FM
TFPT1206L1001FM picture photo
Mfg. Part Number
TFPT1206L1001FM
Brief Description
THERMISTOR PTC 1K OHM 1% 1206
Datasheet Download
TFPT1206L1001FM.pdf
Availability of TFPT1206L1001FM
QUANTITY
TFPT1206L1001FM Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT1206L1001FM
Internal Part NumberEIS-TFPT1206L1001FM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C1k
Resistance Tolerance±1%
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max125mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT1206L1001FM
Related LinksTFPT120, TFPT1206L1001FM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT1206L1001FM Details Description
Related parts for TFPT1206L1001FM
IC RS232 3V-5.5V DRVR 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC 214AB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf