Vishay/Dale TFPT1206L1200FM
TFPT1206L1200FM picture photo
Mfg. Part Number
TFPT1206L1200FM
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 120 OHM 1% 1206
Datasheet Download
TFPT1206L1200FM.pdf
Availability of TFPT1206L1200FM
QUANTITY
TFPT1206L1200FM Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT1206L1200FM
Internal Part NumberEIS-TFPT1206L1200FM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package5,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesTFPT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C120
Resistance Tolerance±1%
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max125mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT1206L1200FM
Related LinksTFPT120, TFPT1206L1200FM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT1206L1200FM Details Description
Related parts for TFPT1206L1200FM
IC REG ISOLATED 5V 0.4A 10SOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 40A TO-264 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7T 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
VPROTEX LAMP 25'16-2CORD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 2700K 80CRI datasheet.pdf