Vishay/Dale TFPT1206L2201JZ
TFPT1206L2201JZ picture photo
Mfg. Part Number
TFPT1206L2201JZ
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 2.2K OHM 5% 1206
Datasheet Download
TFPT1206L2201JZ.pdf
Availability of TFPT1206L2201JZ
QUANTITY
TFPT1206L2201JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT1206L2201JZ
Internal Part NumberEIS-TFPT1206L2201JZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package5,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesTFPT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C2.2k
Resistance Tolerance±5%
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max125mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT1206L2201JZ
Related LinksTFPT120, TFPT1206L2201JZ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT1206L2201JZ Details Description
Related parts for TFPT1206L2201JZ
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
THYRISTOR 275V 100A SMA datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 253VAC AXIAL AXI datasheet.pdf