ITT Cannon, LLC TFR04PA10
TFR04PA10 picture photo
Mfg. Part Number
TFR04PA10
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HSG 4POS
Datasheet Download
TFR04PA10.pdf
Availability of TFR04PA10
QUANTITY
TFR04PA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of TFR04PA10
Internal Part NumberEIS-TFR04PA10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesTrident Rectangular
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale or Female
Number of Positions4
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp and Solder
Fastening TypeLatch Lock
ColorGray
FeaturesFlame Retardant
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFR04PA10
Related LinksTFR0, TFR04PA10 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TFR04PA10 Details Description
Related parts for TFR04PA10
CONN TERMINAL GROUND BLOCK 10MM datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
ULTRASONIC SENSOR datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 25POS TIN datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 20W CM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf