Rohm Semiconductor TFZTR7.5B
TFZTR7.5B picture photo
Mfg. Part Number
TFZTR7.5B
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW TUMD2
Datasheet Download
TFZTR7.5B.pdf
Availability of TFZTR7.5B
QUANTITY
TFZTR7.5B Order Process
Ship out your order
Specifications of TFZTR7.5B
Internal Part NumberEIS-TFZTR7.5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageTUMD2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFZTR7.5B
Related LinksTFZT, TFZTR7.5B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TFZTR7.5B Details Description
Related parts for TFZTR7.5B
CONV DC-DC +-12V 1.25A HORZ TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL ROTARY 100 CPR datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf