Epson TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ
TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ picture photo
Mfg. Part Number
TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.000MHZ SMD
Datasheet Download
TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ.pdf
Availability of TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ
QUANTITY
EIS Components is the stocking Distributor of TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ, we specialize in Epson all series electronic components. TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ can be shipped within 24 hours after order. If you have any demands for TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ, Please kindly submit an RFQ here or send us an email. We will reply you as soon as possible.
TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ
Internal Part NumberEIS-TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTG-5006CJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency16MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±200ppb
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)1.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ
Related LinksTG-5006CJ-33, TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ Datasheet, Epson Distributor
TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ Details Description
Related parts for TG-5006CJ-33H 16.0000MHZ
CAP CER 470PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND BLACK 10' datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 12PS GOLD SMD datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 45V 0.1A SC88 datasheet.pdf
IND PMI SUB MINI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf