t-Global Technology TG4040-100-100-1.0-0
TG4040-100-100-1.0-0 picture photo
Mfg. Part Number
TG4040-100-100-1.0-0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
TG4040 SHEET 100X100X1MM
Datasheet Download
TG4040-100-100-1.0-0.pdf
Availability of TG4040-100-100-1.0-0
QUANTITY
TG4040-100-100-1.0-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of TG4040-100-100-1.0-0
Internal Part NumberEIS-TG4040-100-100-1.0-0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDie-Cut Tolerence Guide
Product Training ModulesTG Series Soft Thermal Conductive Pads
Thermal Interface Product Selection
Thermally Conductive Gap Filler Rolls Product Range
MSDS Material Safety DatasheetTG4040 MSDS
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesTG4040
UsageSheet
ShapeSquare
Outline100.00mm x 100.00mm
Thickness0.040" (1.02mm)
MaterialSilicone Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorBlue
Thermal Resistivity-
Thermal Conductivity4.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TG4040-100-100-1.0-0
Related LinksTG4040-100, TG4040-100-100-1.0-0 Datasheet, t-Global Technology Distributor
TG4040-100-100-1.0-0 Details Description
Related parts for TG4040-100-100-1.0-0
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 200V 20A GBJ datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2.54MM 10POS GOLD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 4 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TEST ADAPTER COLOR: BROWN datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 990MA 362 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf