| Internal Part Number | EIS-TG6050-10-5-1 | |
| Other Related Documents | Die-Cut Tolerence Guide | |
| MSDS Material Safety Datasheet | TG6050 MSDS | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | TG6050 | |
| Usage | Sheet | |
| Shape | Rectangle | |
| Outline | 10.00mm x 5.00mm | |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) | |
| Material | Silicone Elastomer | |
| Adhesive | Tacky - Both Sides | |
| Backing, Carrier | - | |
| Color | Red | |
| Thermal Resistivity | - | |
| Thermal Conductivity | 6.0 W/m-K | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TG6050-10-5-1 | |
| Related Links | TG6050, TG6050-10-5-1 Datasheet, t-Global Technology Distributor | |
 | 0022142084 | Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | datasheet.pdf | |