Ohmite TGHGCR0250FE
TGHGCR0250FE picture photo
Mfg. Part Number
TGHGCR0250FE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.025 OHM 1% 100W
Datasheet Download
TGHGCR0250FE.pdf
Availability of TGHGCR0250FE
QUANTITY
TGHGCR0250FE Order Process
Ship out your order
Specifications of TGHGCR0250FE
Internal Part NumberEIS-TGHGCR0250FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Featured ProductTGHG Series Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTGHG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±60ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.500" L x 0.980" W (38.10mm x 24.90mm)
Height0.483" (12.26mm)
Lead StyleM4 Threaded
Package / CaseSOT-227-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TGHGCR0250FE
Related LinksTGHGCR, TGHGCR0250FE Datasheet, Ohmite Distributor
TGHGCR0250FE Details Description
Related parts for TGHGCR0250FE
CONN EDGECARD 170PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 96-BGA datasheet.pdf
VARISTOR 8V 1A 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-QFN datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 24POS .5MM datasheet.pdf