Vishay Semiconductor/Diodes Division TGL41-100A-E3/97
TGL41-100A-E3/97 picture photo
Mfg. Part Number
TGL41-100A-E3/97
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC MELF
Datasheet Download
TGL41-100A-E3/97.pdf
Availability of TGL41-100A-E3/97
QUANTITY
TGL41-100A-E3/97 Order Process
Ship out your order
Specifications of TGL41-100A-E3/97
Internal Part NumberEIS-TGL41-100A-E3/97
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85.5V
Voltage - Breakdown (Min)95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.46A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF
Supplier Device PackageDO-213AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TGL41-100A-E3/97
Related LinksTGL41-10, TGL41-100A-E3/97 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TGL41-100A-E3/97 Details Description
Related parts for TGL41-100A-E3/97
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 33PF 25V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
MOTORIZED READER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8NSOIC datasheet.pdf
FUSE STRIP 80V 80A A=9MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
SIGN ID RATINGS 14"X5" WHITE/RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
33000UF 25V 40X100MM 85C 15000H datasheet.pdf