Vishay Semiconductor/Diodes Division TGL41-15-E3/96
TGL41-15-E3/96 picture photo
Mfg. Part Number
TGL41-15-E3/96
Brief Description
TVS DIODE 12.1VWM 22VC MELF
Datasheet Download
TGL41-15-E3/96.pdf
Availability of TGL41-15-E3/96
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TGL41-15-E3/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of TGL41-15-E3/96
Internal Part NumberEIS-TGL41-15-E3/96
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.1V
Voltage - Breakdown (Min)13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TGL41-15-E3/96
Related LinksTGL41-1, TGL41-15-E3/96 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TGL41-15-E3/96 Details Description
Related parts for TGL41-15-E3/96
TRANS NPN 32V 0.2A SST3 datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 24.36VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 17-34.2V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 12A 250V datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf