Vishay Semiconductor/Diodes Division TGL41-150-E3/97
TGL41-150-E3/97 picture photo
Mfg. Part Number
TGL41-150-E3/97
Brief Description
TVS DIODE 121VWM 215VC MELF
Datasheet Download
TGL41-150-E3/97.pdf
Availability of TGL41-150-E3/97
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TGL41-150-E3/97 Order Process
Ship out your order
Specifications of TGL41-150-E3/97
Internal Part NumberEIS-TGL41-150-E3/97
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)121V
Voltage - Breakdown (Min)135V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp215V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)930mA
Power - Peak Pulse200W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TGL41-150-E3/97
Related LinksTGL41-1, TGL41-150-E3/97 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TGL41-150-E3/97 Details Description
Related parts for TGL41-150-E3/97
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf